6 sierpnia, 2021

Auta po powodzi - Nowa Plaga

Auta po powodzi z Niemiec i USA

Tanie auta po powodzi – dla kogo mina, a dla kogo okazja?

Szerokim strumieniem napływają auta popowodziowe z Niemiec i USA, prawdziwe „igiełki”, których pozbyli się obecni właściciele. Samochody po powodzi kupimy nawet za 50% wartości. Jest to dobry i uczciwy interes jeśli trafią do sprzedaży na części. Niestety, ale w większości przypadków tak się nie dzieje. Rozpoznanie tzw. topielca przez amatora będzie bardzo ciężkie. 

Co czeka nowego właściciela auta po powodzi?

Wszystko zależy od tego jaki to pojazd. Nowsze auta wyposażone w drogą i skomplikowaną elektronikę zdecydowanie są najbardziej ryzykowne. Ich potencjalna naprawa będzie wiązał się z wysokimi kosztami. Dużo zależy również od tego jak mocno pojazd był zalany i jak długo stał w wodzie. Należy pamiętać, że elektronika po zalaniu i wstępnym doprowadzeniu jej do sprawności lubi się psuć ponownie i w różnych odstępach czasu. Sama naprawa może być nieopłacalna.

Czy warto kupić samochód, który był tylko trochę zalany?

Teoretycznie jest to lepszy wybór. Rozmiar uszkodzeń będzie mniejszy. Pamiętaj jednak, że w progach lub listwach znajdują się czujniki bocznych poduszek bezpieczeństwa. W przypadku zalania system ten może nie zadziałać prawidłowo w przypadku zdarzenia drogowego. Takie poduszki mogą wystrzelić również same! Chyba nie musimy pisać jak poważne jest to zagrożenie podczas prowadzenia pojazdu. Niestety, ustalenie stopnia zalania nie jest łatwym zadaniem. Nieuczciwi sprzedający mają budżet na tuszowanie wad. Wymiana foteli czy też tapicerki to już standard. 

Auto po powodzi to bomby z opóźnionym zapłonem

Od kilku dni obserwujemy na serwisach ogłoszeniowych zwiększoną podaż aut z importu. Oczywiście każdy sprzedający zapewnia, że auto nigdy nie było zalane. Sprzedający twierdzą, że nic nie mają do ukrycie, a Niemiec płakał jak sprzedawał. Fakty są takie, że w samym lipcu bieżącego roku trafiło do naszej weryfikacji ponad 70 ofert, które okazały się popowodziowe. Żaden z naszych klientów nie był świadomy przesyłając nam auto do sprawdzenia przed zakupem. Co ciekawe, ceny były na tyle atrakcyjne, że kilku klientów pomimo negatywnej rekomendacji postanowiło zaryzykować. "A może wszystko będzie ok i odsprzeda się z zyskiem?". Być może, my jednak nie popieramy ani takiej loterii ani też nieuczciwych praktyk przy dalszej odsprzedaży. Dzisiejsze auta to głównie elektronika, a takim naprawom może nie być końca. Oczywiście odbije się to na portfelu użytkownika. Wymiana kilku modułów bardzo szybko pochłonie pozorną oszczędność podczas zakupu. 

Okazja u handlarza nie istnieje

Wiedzą o tym nawet handlarze! Dlatego widzieliśmy już przypadki samochodów wystawionych powyżej ceny rynkowej, które okazały się po powodziowe. Ten zabieg został zrobiony celowo, aby uśpić czujność potencjalnego kupującego. Większość nieświadomych klientów myśli sobie "Przecież auto popowodziowe musi być tanie". Nie jest to prawda. Z naszych już 7 letnich obserwacji jednoznacznie wynika, że poziom świadomości wśród kupujących rośnie. Ogromny zainteresowaniem cieszą się auta popowodziowe z Niemiec i USA. Na te samochody powinniśmy zwrócić największą uwagę.

Jak poznać auto po powodzi? 

Warto zwrócić szczególną uwagę na wszystkie "błędy" sprzedającego podczas szykowania auta do sprzedaży. Zapach wilgoci czy pleśni może być tuszowany przez liczne odświeżacze powietrza w samochodzie. Piasek widoczny pod uszczelkami szyb oraz drzwi powinien wzbudzić naszą czujność. Jeśli masz podejrzenia, że auto mogło być zalane sprawdź styki kostek elektrycznych. Wielu sprzedających pomija ten istotny szczegół. 

Oddanie auta po powodzi

Niestety, samochody zalane nie kwalifikują się jako wada ukryta według kodeksu cywilnego i nie stanowią o obniżeniu wartości pojazdu. Zwrot samochodu nie będzie, więc możliwy. Właśnie dlatego jeszcze bardziej należy się przyłożyć do szczegółowej weryfikacji auta przed zakupem. 

Jak jeszcze się zabezpieczyć?

Warto w umowie sprzedaży pojazdu dopisać zdanie: "Sprzedający oświadcza, że samochód w czasie jego posiadania nie został zalany na skutek powodzi". W przypadku sprzeczności samochód przestaje być zgodny z umową i można go zwrócić. 

Najciekawsze przypadki nieuczciwych sprzedających publikujemy na naszym Facebook'u, więc jeśli szukasz używanego auta zapraszamy do polubienia nas lub skorzystania z pomocy naszych rzeczoznawców.

envelopephone-handsetmap-marker
{"cart_token":"","hash":"","cart_data":""}